Náš příběh a jak to celé začalo

Náš příběh

Dovolte nám, abychom se představili. Jsme normální rodinka, sestávající se z mámy, táty a malé holčičky. Tím to zdaleka nekončí ale začíná. Protože:

Milujeme dobré jídlo

a jsme přitom pěkně vybíraví, co se symfonie chutí, vůní a výživových vlastností týče. Meruňka a rajče musí vonět po meruňce a rajčeti. V dortu musí být poctivé farmářské máslo. Klobása musí být z masa, z žádného separátu, a pečlivě vyuzená, nejlíp na švestce. Cítíte tu chuť a vůni? My ano, a nedáme si ji vzít, ať si nás soudobé nakupovací trendy lákají, jak a kam chtějí. Místa pro nákupy, často aseptická ve svém prostředí, v přístupu i hodnotách, v nás vyvolávají preventivní postoje. Ba přímo preventivní akce! Potřebujeme alternativu! Nevymizela v nás touha i potěšení zároveň nechat své jídlo vyrůst pod rukama a pak jen sklízet plody? Anebo (protože toho času najednou není), najít místního farmáře, který neřeší ani tuny obalů ani Éčka, protože cesta jeho jídla do našich úst je mimořádně krátká. Čas i vzdálenost se počítá. Navíc! Věříme, že to, co vyrostlo kolem nás nebo v našem podnebním pásmu, je pro naše těla nejlepší. Ovoce za námi v zimě nelétá! Naše jídlo získáváme převážně ze vzácné černozemě, na kterou je celá naše Morava stále bohatá. Vždycky byla, jen občas její užitek musel ustoupit jiným zájmům.Bohužel. Ale! Perfektní cesta, jak získávat lokální jídlo je také výměnou či koupí od malopěstitelů (sousedů), kteří jej vyrábějí s láskou. Třikrát sláva zručným sousedům, farmářům, chovatelům a barterovému obchodu!

A PŘÍBĚH POKRAČUJE ....

Vlastně by se dalo říct, že tím TO máme vyřešeno. Jak šel čas, uvědomili jsme si, že zdaleka nemáme.

Třiďte plasty! Třídění je určitě velmi užitečná věc. Ale přitom stále dokola vidíte, jak obrovským množstvím odpadu překypují břicha kontejnerů. Zůstává Vám z toho rozum stát. Musí to tak stále pokračovat, donekonečna, až se to jednou celé zastaví, protože dojde ropa?

My žijeme tady a teď a máme obrovskou chuť  s tím něco udělat pro nás a naše děti. Vnímáme hodně často, jak se do našich životů nenápadně vkradla pohodlnost. Kde jsou ty časy, kdy se z bílých plastových obalů na mléko pletly koupelnové předložky? A skleněné láhve od mléka byly vratné, brambory si lebedily v síťovkách a krabicové mléko neexistovalo. A co víc. Není logické pořizování jídla v jednom, dvou, či dokonce třech obalech, připočteme-li igelitku. Kdyby to vše (skutečně vše) bylo v domácnosti alespoň nějak zužitkovatelné, ale už v momentu pořízení jsou zejména plasty de facto určeny k vyhození. A zadarmo nejsou, výrobci je musí zaplatit, tudíž je zaplatí i konečný spotřebitel v ceně produktu. Přitom nejsme zvyklí ničím plýtvat!

Na druhou stranu nemá smysl vracet vše osvědčené zpět. Má smysl využít aktuální vývoj věcí (techniky, vědy, znalostí) tak, aby co nejjefektivněji sloužily k prospěchu nám i ostatním.

Napadlo nás, že využijeme nabyté zkušenosti se získáváním lokálních potravin (žena), znalost IT technologií (muž), dobrou orientaci ve světě výživy (žena) a naše téměř sisyfovské úsilí nakupovat bezobalově (oba) do jednoho přehledného a dostupného místa. A přijmeme výzvu jak se konečně přestat podílet na gigantické produkci zbytečných obalů. Když to jde i jinak. Záměrně a vědomě vstupujeme, inspirováni dalšími bezobalovými obchody, už do té úžasné fáze, kdy obaly nepoptáme. To důležité není: „Sláva, je tu nový obchod!“.  To důležité je dostat k nám a k řadě dalších zájemců, kteří to cítí podobně, VOLBU.

Váš tým Bez Obalu v srdci Hané z Prostějova.

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.